Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

SLOVENSKÉ RIEKY:

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Kysuca

Kysuca je rieka prameniaca pod vrchom Hričovec (katastrálne územie Makova) a pri Žiline sa vlieva do rieky Váh. Meno rieky nesie región Kysuce.

Tok rieky

Rieka má štrkovité riečisko, miestami s balvanmi. Údolie rieky je dosť široké s peknými výhľadmi.

Kysuca

Rieka Kysuca pri Makove

Preteká okrajom pohorí Turzovská vrchovina na ľavom brehu, Javorníky na pravom brehu, Kysucké Beskydy a Kysucká vrchovina tiež na ľavej strane, pričom je ústím pre 13 väčších prítokov. Rieka prvú polovicu svojej dĺžky tečie severovýchodným smerom, pri Čadci sa stáča smerom na juh. Údolím rieky vedie železnica (128, resp. 127) aj cestné komunikácie (II/487 a I/11), vo výstavbe je diaľnica D3).

Kysuca

Rieka Kysuca pri Budatínskej Lehote.

Základné charakteristiky povodia Kysuca preteká celým územím regiónu Kysúc, pričom na hornom toku tečie zo západu na východ, za Čadcou sa stáča a ďalej pokračuje severojužným smerom. Celková dĺžka toku je 66,3 km, rieka odvodňuje územie s plochou približne 1 053 km2, z čoho väčšina leží na území Slovenska, malá časť leží na území Českej republiky, kde hranica rozvodia prebieha po hrebeni geomorfologických celkov Moravsko-sliezske Beskydy a Jablunkovská vrchovina, po línii Veľký Polom (1 067,3 m n. m.) - Girová (839,9 m n. m.) - česko-poľská štátna hranica. V tejto oblasti pramenia všetky ľavostranné prítoky Milošovského potoka, Šľahorov potok, Markov potok, Čierny potok a Valov potok. Oblasť povodia siaha časťou územia aj do Poľska, rozvodnica pokračuje od česko-poľskej hranice na kótu 630,9 m (južne od obce Istebna), odtiaľ do obce Koniaków, kde sa stáča na juh na vrchol Kykule (844,9 m n. m.) na hranici so Slovenskom. Potom už rozvodnica pokračuje po štátnej hranici. V Poľsku patrí k povodiu Kysuce horný tok pravostranného prítoka Čierňanky, Čadečky, ktorá tu nesie názov Czadeczka a priberá ľavostrannú Kręzelku.

Kysuca

Rieka Kysuca pri Kysuckom Novom Meste.

Hustota riečnej siete Kysuce je priemerne 1,2 - 1,7 km/km2, sklon koryta rieky (Čadca) dosahuje 2,3 ‰, špecifický odtok je 17,22 l/km2/s. Priemerný prietok dosahuje tieto hodnoty: 8,34 m3/s v Čadci, 16 m3/s v Kysuckom Novom Meste a 17,3 m3/s v ústí.

Kysuca

Rieka Kysuca pri Považskom Chlmci.

Kysuca

Rieka Kysuca (vpravo) ústi do Váhu pri Budatínskom hrade

Splavnosť Kysuce

Koryto rieky je pomerne široké, nemá veľký spád. Splavnosť rieky Kysuca je predovštkým v jarnom obdobi počas topenia snehu v okolitých horách.

Aktuálny vodný stav rieky Kysuca na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu.

vodny stav kysuca