Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAŠI PARTNERI V PIENINÁCH

raft raft

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Prielom Dunajca raftom: Červený Kláštor - Lesnica

ikonaikona

Turistický chodník: Lesnický potok (450 m n.m.)(červená zn.)--> Červený Kláštor (460 m n.m.) Celkový čas: 02:00

Posledný voľný víkend pred začiatkom zimného semestra (9/2012) sme sa zastavili v národnom parku Pieniny, kde sme znovu splavovali Dunajec. Tentoraz už nie na plti, ale na RAFTE. Ako správni rafťáci sme sa nasúkali do záchrannej vesty a na doplnenie očarujúceho vodáckeho outfitu poslúžili žlté univerzálne prilby. Náš inštruktor Tomáš z firmy Rafing Pieniny nám dal základné inštrukcie (všetko dvojjazyčne, nakoľko naši "spolupádlovači" boli izraelskí študenti) ako pádlovať, ako ostať v rafte počas celej plavby po Dunajci, rozdelil úlohy v rafte a išlo sa na vec.

Rafting Pieniny Rafting Pieniny...tu to začalo.

Plavba začala neďaleko lávky pre peších turistov cez rieku Dunajec a tento východzí bod ponúkol hneď na začiatku krásny, priam pohľadnicový výhľad na Tri Koruny (Trzy Korony), ktoré sú s nadmorskou výškou 982 m n.m najvyšším vrcholom v Pieninách. Inštruktor nám vyrozprával legendy spojené s vrchmi a skalnými útvarmi, ktoré sme dobre poznali už z predchádzajúcej návštevy národného parku (7/2009). Chlapci z Izraela mali určovať tempo, nakoľko boli vpredu, ale pádlovať sa im moc nechcelo, lebo boli "so tired".

Tri Koruny Začiatok plavby s krásnym pohľadom na 5 skalných veží Troch Korún.

ostrá dunajec Chlapci a Sokolica (747 m n.m.).

Plavba trvala asi hodinu a pol, nakoľko pre pomerne suchý rok prúd vody nebol príliš silný. Počas nej sa napriek tomu našli miesta, kde voda vyšplechla aj tam, kde sme nechceli. S tým v prípade vodných športov samozrejme treba rátať a prispôsobiť tomu oblečenie i obuv. Osobné veci, či už doklady, peniaze, mobilné telefóny a pod. si môžete odložiť do vodotesných valcov a zobrať na raft, alebo pristavené auto v centrále Raftingu Pieniny vám tieto veci dovezie na konečnú stanicu, t.j. do Lesnice spolu s bicyklami, ktoré rovnako ako prilby a mnoho iného zapožičiavajú. Takto si možno skrátiť cestu do Červeného Kláštora a 10 km zvládnuť rýchlejšie ako "pešibusom" (cesta pešo trvá cca 2hod.). Náučný chodník Prielom Dunajca sa teda oplatí absolvovať na dvoch kolesách, či v zime na bežkách.

Prielom Dunajca Prielom Dunajca zo Sokolice a vpravo dole tá malá žltá bodka sú rafťáci v akcii.

Rafting Pieniny Tak to už áno!!!

Rafting Pieniny Rafting Pieniny Kto z koho??

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Rafting na rieke Dunajec bol zaujímavým zážitkom, netreba sa jednoznačne ničoho báť a treba to len prísť vyskúšať. Zase sa nám však potvrdilo, že Poliakov tu bolo niekoľkonásobne viac ako Slovákov...a preto hor sa do Pienin na raft!!!

ikona

Cenník Viac info SEM

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Prielom Dunajca (360,15 ha, Kežmarok Stará Lubovňa, 1967- 2004) Najväčší prielom v strednej Európe s dĺžkou 9 km so spádom 20m, s maximálnym prevýšením skalných brál nad hladinou rieky až 500m, so siedmimi veľkými zákrutami, s bralnými hrebeňmi, takmer kolmými stenami a malebnými prírodnými scenériami. Tento úsek na Slovensku najmohutnejšieho bystrinného toku je charakteristický zaklesnutými meandrami. Na niektorých miestach plynie prudko úzkym korytom. Na Zbojníckom alebo Jánošívom skoku dosahuje hĺbku asi 8 m. Zmeny rýchlosti prúdenia toku vyjadrujú i miestne názvy Rovné, Krivé, Bystré. Dunajec, ktorý je starší ako Pieniny, postupne odplavoval mäkšie horniny, i tvrdé vápence, a prispôsobil svoj tok puklinám v podloží, ktoré tvoria druhohorné vápence. Jeho okolie tvoria typické bralá s bizarnými tvarmi (Sedem mníchov). Najfotografovanejšia je silueta Troch korún - charakteristických brál na poľskej strane Dunajca, snímaná z Červeného Kláštora, kde sa začína jeden z našich najkrajších náučných chodníkov (prvý v bývalej Československej republike). Atraktivitu tejto lokality zvyšuje možnosť plavby na pltiach. V okolí Dunajca sa vyskytujú viaceré v druhy rastlín ojedinelý výskyt borievky netatovej - lokalita Holiča, jelení jazyk celolistý, plamienok alpínsky, žltuška menšia skalná) a živočichov. .