O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(áno) |
Doprava:Liptovský Mikuláš -->Huty |
Celkový čas: 05:00 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
09/16 Sivý vrch - Posledný vrchol hlavného hrebeňa Západných Tatier na západe.
Zbehnutí turisti ho dobre poznajú, ale väčšina rekreačných o ňom nikdy nepočula. Je prirodzenou dominantou panorámy oravskej obce Zuberec, je ho vidieť aj z časti Liptova. Je viac skrytý a menej navštevovaný ako ostatné časti Západných Tatier, aj ked trocha neprávom. Ponúka krásne výhľady a trochu inú scenériu ako sme v Západných Tatrách zvyknutí.
Áno, Sivý vrch sa náramne podobá na Veľký Rozsutec v Malej Fatre alebo Veľký Choč. Ona to nie je náhoda, tento vrchol, má totižto viac spoločného s Malou Fatrou alebo Chočskými vrchmi ako so Západnými Tatrami, do ktorých patrí.
Veľký Choč a Veľký Rozsutec má veľa spoločného so Sivým vrchomFialová, zelená a modrá farba sú vápence a dolomity (zásadité), ružová sú diority (kyslé)
Sivý vrch, teda, patrí do Západných Tatier viac geograficky, kedže ho oddeľuje od Chočských vrchov sedlo Huty. No z hľadiska geológie ho tvoria vápence a dolomity, ktoré sú zasaditými horninami. Tento podklad je zárukou pestrého druhového zloženia flóry. Zvyšok Západných Tatier je starší a hlavne tvoria ho kyslé horniny ako diority či ruly. Preto tam nenájdeme také rozmanité druhy rastlín ako na Sivom vrchu.
Kým Západné Tatry formovali ľadovce, tvorili v nich dlhé doliny a skalnaté ostré hrebene, Sivý vrch rozrúša zrážková voda, ktorá ho pomaly rozpúšťa. Vdaka tomu môžeme obdivovať bizarné tvary skál, rôzne priepasti či skalné veže.
Sivý vrch je podobne ako iné časti Tatier uzavretý od 1.11. do 15.6.. V záujme vášho zdravia odporúčame túto uzáveru rešpektovať.
Dlhšiu dobu tu bola mimoriadna uzávera z dôvodu kalamity, ale tá už pominula. Následky ťažby uvidíte hned na začiatku túry pri horárni Biela skala.
Každých výškových sto metrov oznamuje takýto kôlTakže, na hlavnej ceste Liptovský Mikuláš - Zuberec tesne za odbočkou na obec Huty v smere do Zuberca nájdete začiatok turistického chodníka. Nám signalizovalo správnosť lokalizácie množstvo zaparkovaných áut na krajnici.
Informačné tabule vysvetlujúce, že prirodzená obnova lesa je oveľa vhodnejšia ako umelé zásahy, bola v príkrom rozpore s tým, čo sme videli.
Hneď na začiatku chodníka vyťažená veterná kalamita na spôsob holorubu, viac než jeden meter hlboké rigole od strojov, pôda ponechaná napospas erozii a vysušovaniu. Mikroklíma a hnojivo pre novú generáciu lesa je už dávno v píle.
Takto by mal Tatranský les vyzerať. Tabuľa je asi 50 metrov od holorubu :)Takto Tatranský les vyzerá v skutočnosti
Pre turistov má vyťažená kalamita výhodu v príjemnom stúpaní na spaľujúcom slnku. :) Po dvoch stovkách vyškových metroch vchádzame, našťastie, opäť do lesa. Potôčik, posed, tieň a vôňa lesa.
Od cca 1400 m n.m. sa nám otvárajú prvé výhľady a les sa mieša s kosodrevinou.
V diaľke Malá FatraZa kótou 1500 m n.m. sa odhalí cieľ našej túry.
Radové skaly a Sivý vrch Západné Tatry Radové skalyV stúpaní sa nachádzajú dva reťazové úseky, ktoré si vyžadujú použitie rúk aj nôh.
Jeden technický úsekPosledný kolík tesne pod vrcholom oznamuje, že ste prekonali izohypsu 1800 m n.m.
Odmenou za námahu je výhľad na Západné Tatry Oravu Liptov A Bobroveckú dolinu a Bobrovecké plesá Na vrchole nás chytil hlad a neboli sme samiFamilyfoto :D
Štyri hodiny poobede, najvyšší čas ísť späť.
Na spiatočnej ceste...