Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Spišský hrad

ikona

Spišský hrad sú najrozsiahlejšie hradné zrúcaniny na Slovensku a zároveň aj v strednej Európe rozprestierajúce sa na travertínovej kope a dominujúce širokému okoliu.Zároveň sú Národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO.

Spišský hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie

Spišský hrad tvorí so Spišským Podhradím a Spišskou Kapitulou súvislú historickú a sídelnú jednotku – Spišské Podhradie, pôvodne podhradské mestečko Spišského hradu.

spissky hrad
Donedávna jeden administratívny názov - Spišské Podhradie - spájal tieto tri rôzne osídlenia, každé typické pre svoj druh: rozsiahly stredoveký hrad, ako predstaviteľ kráľovskej, teda štátnej moci, v jeho podhradí mesto a na protiľahlom návrší prepošstvo s kapitulou, ktorá bola centrom cirkevnej moci Spiša.
spissky hrad
Lokalita je situovaná pod horským priesmykom Branisko pri trase prastarej cesty. Územie bolo osídlené už mladom paleolite. Neskôr osídlenie presiahlo hradný vrch. Počas slovanského osídlenia bolo vybudované hradisko, ktoré sa po začlenení do Uhorska rozrástlo na stredoveký hrad. Najstaršia stavba bola kruhová obytná veža z 12.storočia, ktorá bola onedlho zničená.Neďaleko nej bola postavená nová, ktorá stojí dodnes. Ako jeden z mála hradov odolal Tatárskemu vpádu v roku 1241. Napriek tomu sa opevnenie zintenzívnilo.

spissky hrad

Na stavebných prácach v 13. storočí sa zúčastňovali severotalianski majstri, ktorí neskôr pracovali aj na stavbe Spišskej Kapituly a v blízkych Spišských Vlachoch, ktoré po nich dostali aj pomenovanie. V 14. storočí pribudlo k hradu nové veľké nádvorie. Dolný hrad - rozmerné dolné predhradie, ktoré bolo sídlom Jiskrových vojsk v 15. storočí, bolo vymedzené opevňovacím múrom, dvoma obytnými vežami a vstupnou vežou. Do centra priestoru umiestnili samostatne opevnenú pevnôstku.

spissky hrad

V druhej polovici toho istého storočia sa pokúsili noví majitelia hradu - Zápoľskovci o premenu horného hradu na šľachtické sídlo. Ich tri za sebou nasledujúce úpravy a prestavby, ako aj úprava románskeho paláca, doplnili hrad o nové budovy a o kaplnku, ktorú postavili na voľnom priestranstve na nádvorí. Kamenárska huta hradných staviteľov sa zúčastnila aj na stavbe pohrebnej kaplnky na Spišskej Kapitule.

spissky hrad

V období renesancie patril hrad Thurzovcom a Csákyovcom, ktorí dopĺňali horný hrad stále novými stavbami. Zmenili vstup a prispôsobili ho na delovú obranu. Arkádou a pavlačami v nádvoriach horného hradu sa snažili zjednotiť architektúry, pričom zmenili aj funkciu starších budov na hospodárske (v románskom paláci umiestnili zbrojnicu). Začiatkom 18. storočia však majitelia hrad opustili. Prestal viac vyhovovať nárokom na šľachtické bývanie. Hrad podľahol v roku 1780 požiaru a prestal plniť svoju funkciu.

ikona

Otváracie hodiny Spišský hrad: Denne: pondelok - nedeľa: 9.00 - 18.00 hod.

ikona

Vstupné Spišský hrad:

vstupenka pre dospelých 5,00 EUR
vstupenka pre seniorov, deti, študentov 3,00 EUR
RODINNÁ VSTUPENKA 12 EUR
NOČNÁ PREHLIADKA vstupenka pre dospelých 6,00 EUR
vstupenka pre seniorov,deti, študentov 3,50 EUR