Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Zejmarská dolina z Dediniek

ikona

Turistický chodník: Dedinky (795 m n.m.)(červená zn.)--> Zejmarská roklina ústie (805 m n.m.)(modrá zn.)--> Geravy (1032 m n.m.)(zelená zn.) --> Dedinky (795 m n.m.) Celkový čas: 02:00

A tak som sa aj ja konečne dostala do raja. Slovenského. Zejmarská roklina je sprístupnená tiesňava na juhu Slovenského raja, vytvorená tokom, ktorý steká z planiny Geravy. Nachádza sa v osade Mlynky-Biele Vody.

Hlavným zdrojom potoka, ktorý ňou preteká, je výdatná vyvieračka Zejmarská studňa. Potok vytvára sústavu vodopádov pomenovanú po hrdinovi z 2. svetovej vojny, kapitánovi Jánovi Nálepkovi, ktorý v miestnej osade Biele Vody kedysi učil.

Palcmanská Maša

Zejmarskú roklinu sprístupnili členovia Horskej služby v roku 1963. Jedná sa o pomerne nenáročnú túru, pri ktorej sa nemusíte obávať, že sa budete s celým húfom turistov biť o miesto na rebríku, ako je tomu pomaly v Jánošíkových tiesňavách. Tu je to o dosť pokojnejšie, keďže počas výstupu vás nenaháňa dav ďalších nadšencov turistiky, aby ste si „švihli“.

Palcmanská Maša

Naša túra začala v obci Dedinky. Obec vznikla pri brehoch nádrže v roku 1933 spojením obcí Imrichovce a Štefanovce. Dedinky sú známe aj vďaka netradičnej trase vláčika – ten prechádza cez vodnú nádrž, čo ponúka fotogenické pohľady.

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou Slovenského raja a zároveň najvyššie položenou priehradou na Slovensku.

lanová dráha na geravy

Vytvorená je na hornom toku rieky Hnilec. Napriek tomu, že nádrž patrila dlhé roky svojou teplotou medzi najchladnejšie na našom území, v lete sa teší veľkej obľube kúpajúcich sa, o čom svedčí aj dlhý rad áut zaparkovaných popri prístupovej ceste.

Pri nádrži si môžete zapožičať čln či vodné bicykle. Na brehoch Palcmanskej Maše možno nájsť ubytovacie, rekreačné a športové zariadenia. V jej blízkosti sa nachádza aj kemping. Bez problémov si kúpite zmrzlinu, langoš či orosené pivo.

Palcmanská Maša Jednomiestna sedačková lanovka je mimo prevádzky od roku 2009. Začínala v roku 1970, s prevýšením 222 metrov prekonávala tri kopce na takmer dvojkilometrovej dráhe.

Nádrž vznikla vybudovaním betónovej priehrady na Hnilci, je dôležitou súčasťou prvej prečerpávajúcej elektrárne na Slovensku – vodnej nádrže Dobšiná.

Palcmanská Maša akumuluje vodu pre túto vodnú elektráreň, vyrovnáva prietoky Hnilca a teší sa veľkej obľube rekreantov. A že to na brehu medzi lopúchmi žije! Jej rozloha je približne 86,5 hektára.

Zejmarská dolina

Vstup do rokliny

Po červenej značke popri vodnej nádrži Palcmanská Maša sme prišli po pár minútach k hotelu, ktorý sa nachádza na okraji nádrže. Po červenej značke sme napredovali miernym terénom až k ústiu Zejmarskej rokliny.

Pred vstupom do rokliny na nás už čakali vyberači vstupného. V cene vstupného 1.50 eur/ks máte započítané aj poistenie pre riziko úrazu (tento nápad sa mi náramne páči!).

Zejmarská dolina

Na rázcestí sa značka zmenila na modrú. Do údolia potoka sme vyšli po chodníku, ktorý neskôr vstúpil do riečiska, stúpaním sme prešli až k Nálepkovým vodopádom.

Zejmarská dolina

Tiesňava nám poskytla počas horúcej augustovej nedele príjemný chládok. Stúpanie po rebríkoch mi mierne zdvihlo tlak, rozpumpovalo krv a nahnalo červeň do líc. Izraelskí turisti idúci pred nami nás svojím tempom trochu spomalili. Úsmev na tvárach nám vyvolal mládenec, ktorý sa zasekol v strede výstupu na prvý rebrík a bezradne dumal, či sa vrátiť dolu, či vyliezť až hore.

Zejmarská dolina

Pozor! Trasa roklinou je jednosmerná! 3-členná skupinka za nami to poňala inak a poctivo sa na výstup pripravili – riadne sa vyzbrojili rukavicami na kovové rebríky, stúpačky a reťaze.

Zejmarská dolina

Potokom sme pokračovali k výdatnej vyvieračke Zejmarská studňa – k jednému z prameňov potoka pretekajúceho roklinou. Cestou sme sa osviežili ľadovou vodou zo studničky a tešili sa sviežemu podnebiu lesa, ktorý v horúčavách poskytuje božský chládok.

Zejmarská dolina

Výhľad na dolinu

Zejmarská dolina

Riečisko

Zejmarská dolina

Osvieženie

Zejmarská dolina Geravy Geravy

Od vyvieračky sme sa dostali na chodník na ľavej strane, ktorý vedie miernym terénom približne 50 minút až k vrcholovej stanici lanovky na Geravách. Tu sa nachádza v nadmorskej výške 1 032 m n. m. na krasovej planine horský hotel Geravy.

Hotel je vhodným východiskom alebo cieľom túr predovšetkým v južnej časti Slovenského raja. Hustá sieť turistických chodníkov ponúka veľa možností, napríklad Havraniu skalu alebo Stratenský kaňon.

Kým si Ondrík dopĺňal pri hoteli tekutiny, dobehli nás izraelskí turisti a ja som sa vybrala poobdivovať miestny zverinec. V ohrade sa pásli tri kozy a jedna veľmi priateľská ovca. Nebyť oplotenia, obávam sa, že by ma nasledovala až domov.

Geravy

Po malej prestávke sme pokračovali po zelenej značke do lesa, míňajúc sa s izraelskými turistami. Pri zostupovaní dolu sme miestami križovali trasu sedačkovej lanovky. Zo sedla sme pokračovali popri dráhe lanovky.

Po pár metroch sme sa dostali do chatovej osady a odtiaľ na zaslúžený neskorší haluškový obed. Škoda len, že niektorí kuchári si bryndzové halušky zamieňajú so syrokrémovými, ako to bolo aj v tomto prípade.

maša
ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Zejmarská roklina (72,65 ha, r.1980) Jedna z roklín v južnej časti Národného parku Slovenský raj, ktorá vyniká rovnakými hodnotami ako ostatné spomenuté rokliny - Národné prírodné rezervácie. Na ploche chráneného územia sa nachádzajú dve výdatné vyvieračky. V lesných porastoch prevláda buk, prímes tvoria smrek, jedľa, javor horský, na vápencových skalách aj borovica. Vegetácia má podobný chrakter ako v ostatných rezerváciách tohto charakteru.