O výlete
Náročnosť: (nenáročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(áno Lúka pod hradom Súľov) |
Doprava: (bus) Bytča ---> chata Súľov |
Celkový čas: 02:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
NÁŠ PARTNER:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Výlet na Súľovský hrad je jedným z nenáročných výletov, ktoré sú vhodné pre všetkých. Vychádzka začína pri chate Súľov tesne pred začiatkom obce s rovnomenným názvom. Často, hlavne cez víkend, tu vyberajú parkovné, preto v prípade, že sem prichádzate autom, je dobré zaparkovať ešte pred parkoviskom na poslednej zákrute tesne pod skalami. Je tu aj zastávka autobusu a odbočka k chatám. Náučný chodník je staršieho dáta, takže tabule sú nie vždy v takom stave, že sa dá z nich čítať. Chodník zo začiatku ide dosť prudko hore, ale nie dlho.
Približne na pol ceste k hradu máme možnosť pozorovať Gotickú bránu (na obrázku vyššie) a samozrejme nespočet okolitých skál.
Stúpame a klesáme, prechádzame rôznymi sedielkami, skalnými štrbinami až kým nedorazíme ku hradu. Vstup do neho je naozaj zaujímavý (na obrázku vpravo). Keď prejdete touto štrbinou, čaká vás stúpanie po rebríku cez malý otvor na plošinu hore, z ktorej je nádherný výhľad.
Súľovský hrad, v historických prameňoch niekedy nazývaný aj Roháč, nemal väčší strategický význam. Bol to malý, pozorovací hrad so značným výškovým rozdielom jeho hornej a dolnej časti, ktoré boli spojené tunelovou chodbou, vytesanou do skaly. Slúžil na pozorovanie ciest a ako úkryt cenností okolitým zemanom a šľachte v čase vojenských udalostí. Hoci tradícia kladie jeho pôvod do 12. či 13. storočia, sama jeho stavba nie je staršia než z 15. storočia. V stredoveku patril rodine Súľovských. Roku 1550 ho kráľ Ferdinand I. daroval Šebastianovi Sirmienskemu, ktorý pri obliehaní Viedne prebehol z tureckého vojska na cisársku stranu. Pôvodní majitelia ho však nechceli vydať a v neskorších sporoch Rafael Podmanický hrad vypálil. Nakoniec sa predsa len hrad dostal do rúk Sirmienskeho, ktorý ho nechal obnoviť. Jeho synovia prijali dokonca meno predchádzajúcich majiteľov a rodina Súľovský-Sirmiensis vlastnila potom hrad až do konca feudalizmu. Pravda, od konca 16. storočia mala už táto rodina vlastné kaštiele v obci pod hradom a na hrade bývali už iba vojenské stráže. Aj tieto však v 18. storočí hrad opustili a odvtedy sa rozpadáva.
Po tom ako sme si hrad prezreli pobrali sme sa ďalej na lúku pod hradom, kde je možnosť si opiecť niečo pod zub a neďaleko je aj studnička.
Odtiaľto je to už len 30 minút do konca náučného chodníka.
Prírodné rezervácie: Súľovské skaly (543,23 ha, Bytča,Žilina, 1973) Jediné väčšie skalné mesto na Slovensku. Zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami sú výsledkom pôsobenia vonkajších činiteľov (dážď, ľad, vietor - chemické a mechanické zvetrávanie) na veľmi tvárny a dobre opracovateľný materiál, akým sú zlepence, ktoré sa v prevažnej miere skaldajú z okrúhliakov, vápencov a dolomitov. K najkrajším útvarom pôvabného bielosivého "stovežatého" skalného mesta patrí 13m vysoká Gotická brána, dvojcípy Roháč, Kamenný hríb, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalších prírodných výtvorov s fantáziou podnecujúcimi názvami (Mária Terézia, Sova, Smrečok). Na vrchole Súľovských skál sa nachádzajú ruiny strážneho hradu.Zachovali sa tu lesné spoločenstvá s viacerými chránenými druhmi rastlín (ostrevka vápnomilná) a živočíchov (výr skalný, kavka obyčajná).
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0