Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Bojnický zámok

ikona

Tento romantický zámok, s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu je dobre viditeľný z veľkej časti horného Ponitria, leží na západnom okraji mestečka Bojnice. Patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slonesku i v strednej Európe.

zámok Bojnice zámok Bojnice Romantický zámok ako z rozprávky.

Bojnický zámok

Archívne doložené správy o hrade, respektíve o hradisku siahajú do začiatku 12. storočia. S určitosťou išlo o kamenný hrad.Dnešný vzhľad zámku najviac ovplyvnili Pálffyovci. Z nich posledný Ján František Pálffy hrad prestavoval v rokoch 1889-1910, dokončenia sa však nedožil, zomrel v roku 1908. Pretože nemal priamych dedičov, v roku 1923 bola uzavretá priateľská dohoda medzi dedičmi grófa Pálffyho a česko-slovenským štátom, v ktorej boli určené zbierky, ktoré nebudú predmetom dražieb. Dražby umeleckých zbierok grófa Pálffyho sa uskutočnili v rokoch 1924 - 1926.

V roku 1939 zámok a pozemky k nemu patriace kúpila firma Baťa. Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945, bol Bojnický zámok zoštátnený. O päť rokov neskôr, dňa 9. mája roku 1950 zámok vyhorel. Na náklady štátu sa odstránili následky požiaru a previedla celková obnova zámku. Súčasne sa rozhodlo, že tu bude inštalované múzeum. Tak až 42 rokov po smrti Jána Pálffyho sa splnilo jeho prianie. Zámok je prístupný verejnosti. V päťdesiatych rokoch bola objavená pod zámkom jaskyňa.

Bojnický zámok Strop zlatej sály zdobený 24 karátovým zlatom.

Bojnický zámok Zlatá sála je miestom konania civilných sobášov.

Bojnický zámok Kaplnka s kópiou Bojnického oltára, originál bol v čase našej návštevy (8/2012) návštevníkom počas porehliadky tiež k dispozícii v miestosti so stálou teplotou a vlhkosťou chránený sklom.

Bojnický zámok

Prehliadka zámku trvala asi 75 minút, kde sme sa dozvedeli niečo o histórii zámku, prezreli si viaceré nádvoria, hudobný salón, obrazáreň, zlatú sálu, mramorovú či rytiersku sieň, zámockú kaplnu, hrobku kde je aj sarkofág s pozostatkami grófa Jána Františka Pálffyho a jaskyňu. Zámok je veľmi príjemným miestom rovnako ako i priľahlý park. Miestu pridáva na atraktivite ZOO v blízkosti zámku a preto je ideálnym tipom pre rodiny s deťmi.

Bojnický zámok Výhľad z citadely na mesto.

Bojnický zámok
Schody na druhom nádvorí umožňovali pohyb jazdcom na koňoch, ktorí ani nemuseli zosadnúť a prešli na 1. nádvorie.

Bojnický zámok Prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m sa nachádza 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria.
ikona

Otváracie hodiny (zámok): Počas sezóny v období od 1.mája do 30. septembra 9:00 – 17:00 h. Mimo sezóny v období od 1. októbra do 30. apríla 10:00 – 15:00 h. Otvorené denne okrem pondelka. V mesiacoch jún, júl, august a september otvorené aj v pondelok.

ikona

Cenník Dospelí: 8,00 €
Dôchodca nad 65 rokov: 7,00 €
Študent: 5,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 3,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1,00 €
Trvanie prehliadky – 75 minút