O meste
![]() |
Počet obyvateľov:13240 |
Kraj:Trnava |
Okres:Skalica |
Geomorfologický celok: Borská nížina |
Rozloha:34,82 km2 |
Nadmorská výška:185m.n.m. |
Rieky:Morava |
Výlety v oblasti
DÔLEŽITÉ KONTAKTY:
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Holíč je mesto cez ktoré sme prechádzali počas výletu do neďaľekého Mikulova , Ledníc a Valtíc. Mesto Holíč leží na Západnom Slovensku v regióne Záhorie, 88 km severne od hlavného mesta SR Bratislavy, v severnej časti Trnavského samosprávneho kraja, 72 km severozápadne od krajského mesta Trnava. Administratívne je začlenené v okrese Skalica, od okresného mesta je vzdialené 7 km juhozápadným smerom.
Mestské Múzeum sa nachádza v priestoroch Holíčskeho zámku. Súčasťou múzea je i Galéria Otu Kroupu, ktorá prezentuje takmer 60 ročnú výtvarnú tvorbu tohto neprofesionálneho maliara. Expozícia mestského múzea prevedie návštevníka slávnymi dejinami mesta, nechá ho nahliadnuť do života remeselníkov a poľnohospodárov, priblíži históriu obcí patriacich do slávneho c.k. panstva Holíč a v neposlednom rade sa venuje výrobkom holíčskej manufaktúry. Súčasťou expozície sú i makety historických budov Holíča, ktorých autorom je Jozef Kuruc.
Otváracie hodiny Holíčsky zámok: Júl – August Po – Ne: od 10:00 do 18:00 hod. Mimo letnú sezónu: Po – Pia: od 8:00 – 16:00 hod pre vopred ohlásené návštevy
Centrum mesta je stavané v kopčeku pri jednom zo sídlisk bola na pahorku nad mestom v roku 1988 objavená kamenná kultová stavba kruhového pôdorysu. Kamene v počte 25 o rozmeroch do 6,8 m výšky boli zoradené vo dvoch kruhoch. Väčší kruh so 16 kameňmi mal priemer 23 metrov. V menšom kruhu sa nachádzalo 8 kameňov a v strede najväčší kameň. Časť kameňov bola dekorovaná obrazmi nástrojov a mytologickými scénami. Vek rondelu sa odhaduje na cca 5 500 rokov. Kresby na kameňoch sú podľa prof. Le Rouxa z Francúzskej akadémie vied datované najneskôr do doby železnej, pričom samotná kamenná kultová stavba je oveľa staršia.
Gotický kostol Božského srdca je jednoloďový zaklenutý valenou klenbou s lunetami. Postavený bol v roku 1387 a do roku 1780 slúžil ako farský kostol, striedavo zasvätený sv. Martinovi a Božskému srdcu. Koncom 17. storočia bol barokovo upravený a doplnený vežou. Barokový hlavný oltár je zasvätený sv. Martinovi a bočné oltáre sv. Šebestiánovi a sv. Rodine. Staré zvony kostola skončili počas 1. svet. vojny v zlievárňach. Tie dnešné boli inštalované 25. mája 1924. Lavice v sanktuáriu a lustre z brúseného skla pochádzajú zo zámockej kaplnky.
Kostol a kláštor kapucínov je barokovo-klasicistická stavba postavená podľa projektov J.N. Jadota v rokoch 1752 až 1755. Kostol je jednoloďový s rovným uzáverom presbytéria, zaklenutý pruskými klenbami. Vnútorné zariadenie je barokovo-klasicistické, zväčša pôvodné z druhej polovice 18. storočia. Od roku 1755 je farským kostolom. V súčasnosti kostol a kláštor spravuje rehola premonštrátov. Kláštor je pristavaný k východnej strane kostola a má štvorcový pôdorys s dvorom v strede. Miestnosti v dvojpodlažnej stavbe sú zaklenuté pruskými a zrkadlovými klenbami.
Vodný mlyn je dvojpodlažná budova zámockého mlyna je v súčasnosti v súkromných rukách a je neprístupná. Mlyn má zachované technické mlynské zariadenia z konca 19. a začiatku 20. storočia. Tak ako všetky hospodárske objekty v okolí zámku aj mlyn s ním bol spojený podzemnou chodbou.
Veterný mlyn je kamenný trojpodlažný podpivničený. Postavený bol koncom 19. storočia. Mlieť sa v ňom prestalo po prvej svetovej vojne. Otočná strecha bola nahradená tehlovou. Dlho chátral až sa ho ujalo miestne poľovné združenie. Nachádza sa v jednom z turisticky najatraktívnejších miest v Holíči.
Autor: Spoznaj.eu Zdroj: Holič.sk