Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Budatínsky hrad je opäť sprístupnený

08/2014 Budatínsky hrad bol pre verejnosť uzatvorený od januára 2007.

Budatínský hrad
Kompletná rekonštrukcia veže, ktorá bola základom hradu už pri jeho vzniku a dodnes vytvára charakteristickú siluetu, začala v októbri 2012.

Vďaka eurofondom sa podarilo zrekonštruovať vežu a ponúknuť návštevníkom unikátnu vyhliadku. Prehliadky veže odštartovali 13.7.2014 a zatiaľ sa hrad teší hojnej návšteve verejnosti.

Budatínský hrad

Strategická poloha

Budatínsky hrad ( v Žiline a okolí známy ako zámok), má za sebou bohatú minulosť. Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza z roku 1321 (castrum Budetyn).

Podľa najnovších archeologických nálezov, bol pravdepodobne vybudovaný koncom 13. storočia na sútoku Váhu a Kysuce ako strážny hrad. Z tohto obdobia sa dodnes zachovala časť prízemia pôvodnej veže.

Budatínský hrad

Zaujímavosťou je spôsob, akým bola postavená. Uprostred močarísk sa nachádzalo malé bralo, ktoré zvýšili a zväčšili dovezenou hlinou. Vytvorili vlastne čiastočne umelý pahorok.

Budatínský hrad Záznamy v Žilinskej mestskej knihe sú najstarším zachovaným textom v slovenčine

Balašovci vlastnili pozemky na ktorých stojí hrad a preto sa usudzuje že ho postavili práve oni. Hrad často menil majiteľov, jedných z nich bol aj pán Váhu a Tatier - Matúš Čák Trenčiansky, ďalej rod Suňogovcov až napokon rod Čákiovcov a to až do roku 1945.

Budatínský hrad Súčasťou expozície sú portréty rodiny Čákiovcov - majiteľov hradu

Budatínský hrad Pekne zrekonštruovaný interiér

Budatínský hrad Kópia storočnej fresky od známeho španielskeho maliara Eliasa Garcíu Martinéza

Kópia "zreštaurovanej" fresky

Budatínský hrad

Viac ako storočná freska od známeho španielskeho maliara Eliasa Garcíu Martinéza, vystavená v kostole Milosrdného útočiska, bola dlhodobo poškodená vlhkosťou. Miestna farníčka sa preto rozhodla zobrať jej rekonštrukciu do vlastných rúk.

Výsledok amatérskeho zásahu vyše 80-ročnej ženy španielske úrady šokoval. Kópiu originálu môžete vidieť v Budatíne a tiež na obrázku vyššie.

Budatínský hrad Expozícia hodín

Novinka - výhľad z veže

Budatínský hrad

„Budatínsky hrad je jednou z priorít Považského múzea, preto sme radi, že po siedmich rokoch od uzatvorenia hradu môžeme jeho zrekonštruovanú vežu sprístupniť verejnosti už v týchto dňoch. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj kompletné strešné prekrytie hradného komplexu, vybudovali sa prístupové chodníky a príslušné inžinierske siete, dobudovali sme aj nové sociálne zázemie. Samotná veža ponúka návštevníkom unikátny výhľad na všetky svetové strany vďaka zdvihnutému krovu strechy. Táto vyhliadka tu doposiaľ nebola,“ povedal riaditeľ PMZA Ladislav Cimerák.

Budatínský hrad Zrekonštruovaná bývalá koniareň, momentálne výstavné miesto. V pozadí cesta a železnica smerom na Čadcu

Budatínský hrad Budatínsky park

Budatínský hrad Žilinský Farský kostol

Budatínský hrad Pamätník (uprostred) symbolizuje slovenskú štátnosť. Na mohutnom trojvrší je slovenský dvojkríž. Vpredu na podstavci je jazdecká socha s J. M. Hurbanom. Je postavený na miestach bojov slovenských dobrovoľníkov pod vedením J. M. Hurbana proti maďarským gardám v revolučných rokoch 1848/49.

Budatínský hrad Mestská časť Budatín

Zámocký (hradný) park a jeho zaujímavosti

Novorevitalizovaný zámocký (hradný) park (spístupnený v septembri 2010) ponúka možnosti pobytu v prírode, je miestom oddychu a jedinečná nová zelená zóna v Žiline.

Návštevníci parku môžu obdivovať na sútoku riek Váhu a Kysuce reálny model plte s drevenými plastikami pltníkov, ktoré pripomínajú Budatín ako významné centrum pltníctva od čias stredoveku.

Plte tvorili 12 - 16 klátov rovnakej dĺžky spojených vpredu i vzadu priečnym polkmeňom. Plte - jedinky mali dĺžku 12 - 15 m, šírku 4 - 5 m. Obsluhovali ich dve osoby - jeden pltník vpredu a druhý vzadu (kormidelník).

budatínsky park Pltníci

Plte zo severného Slovenska vozili drevo z našich lesov a iný tovar po Váhu a Dunaji až do južných krajov Uhorska. Z okolia Žiliny sa na pltiach prevážala najmä kapusta, lesné plody, kožiarske výrobky z Rajca, ovčí syr, pivo, drevené výrobky, riad, solené mäso, med, jačmeň a mnoho iného.

Koncom 19. storočia začína pltníctvu konkurovať železničná doprava a v 30. - 40. rokoch 20. stor. pltníctvo zaniká pod vplyvom výstavby vážskej kaskády.

Zaujímavosťou je, že pri Budatíne sa plť musela viesť nie po prúde rieky, ale priečne, aby sa udržala na prúde a neocitla sa v krútňave, ktorú vytvárala Kysuca vlievajúca sa do Váhu. Plte idúce z Kysúc zas pri vtoku do Váhu silná voda ponárala pod hladinu.

ikona

Otváracie hodiny hrad Budatín:

od 1. 10. do 30. 4.: utorok – nedeľa 9.00 – 16.00, posledný vstup 15.30 hod.
od 1. 5. do 30. 9.: utorok – nedeľa 9.00 – 17.00, posledný vstup 16.30 hod.

Vstupné hrad Budatín:

ikona

dospelý - 3 €

deti, študenti, dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP - 1,5 €