Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Túra na Klapy

ikona

Turistický chodník: Udiča(282 m n.m.)(žltá zn.)--> Prameň pod Klapmi(475 m n.m.)--> Klapy (654 m n.m.)--> Prameň pod Klapmi(475 m n.m.)--> Udiča(282 m n.m.) Celkový čas: 02:10

Klapy - Krásny vrchol viditeľný hlavne z cesty Považská Bystrica - Púchov je verejnosti menej známy. Miestni ho zvyknú nazývať Cigánka, Klape či Klapé. So svojou výškou 654 m n.m. nevyniká avšak výškový rozdiel medzi hladinou Váhu, presnejšie priehrady Nosice, a vrcholom je 350 m.

Bradlové pásmo

Klapy dali názov geologickej jednotke Bradlového pásma, pričom samotný vrch je jej najväčším povrchovým výskytom. Bradlové pásmo tvoria bradlá (vápence), ktoré vyčnievajú z bradlového obalu (sliene, flyš). Okrem vrcholu Klapy sú takými napr. Vršatecké bralá či Tri Koruny v Pieninách.

Klapy Pohľad na vrch Klapy z Nosickej priehrady

Udica či údziť?

Najobvyklejší začiatok túry je v obci Udiča. Podľa údajov miestneho obyvateľstva so vznikom názvu Udiča súvisí tento príbeh:
Za dávnych čias sa naši predkovia živili rybolovom. Rieka Váh aj Marikovský potok boli plné rýb a naši predkovia sedávali na brehu a chytávali ryby na udicu. Podľa toho dostala obec názov Udiča.

Kedže naši predkovia boli poddaní, čo znamená, že to boli ľudia bez akéhokoľvek práva. Ak aj ryby lovili, bolo to isto iným efektívnejším spôsobom napr. sieťou. Pravdepodobnejším sa javí pôvod zo slova údiť hovorovo údzic, pričom dodnes miestni volajú Udiču Udziča.

Udiča Obec Udiča

Výstup na Klapy

Ako sme už spomenuli stúpanie na vrchol začalo v obci Udiča. Z centra obce vedie žltá značka pričom na vrchole ste približne za hodinu.

prameň pod klapmi Lúka.

Chodník už z obce prudko stúpa lesom, za pol hodinku ste na lúke s peknými výhľadmi na okolie.

prameň pod klapmi Výhľad na Považskú Bystricu.

prameň pod klapmi Rázcestník Prameň pod Klapmi.

Najprudšie stúpanie vás čaká práve od razcetníku pod Klapmi. Pevná obuv by mala byť samozrejmosťou, pretože chodník prechádza skalami.

Klapy Vrchol na dohľad

Klapy Úzky chodník po hrebeni

Prírodná rezervácia Klapy bola vyhlásená v roku 1993 na ochranu výraznej krajinnej dominanty s členitým bralnatým hrebeňom, kde sú primárnymi anorganické hodnoty, a vegetačným krytom s teplomilnými druhmi. Výskyt vzácnych a chránených druhov fauny, pôvodný výskyt borovice lesnej v skalných biotopoch.

Nosice Priehrada Nosice

No a po chvíle ste na vrchole, z ktorého je krásny výhľad na Súľovské vrchy, Manínsku Tiesňavu, Vršatecké Bralá, priehradu Nosice, Považskú Bystricu, Bytču, okolité obce a samozrejme celú Malú Fatru.

panorama Klapy

KLIKNITE na obrázok pre zväčšenie.

výhľad Klapy

KLIKNITE na obrázok pre zväčšenie.

odporúčanie

Odporúčania a varovania: Výborný poldenný výlet s krásnymi výhľadmi. Odporúčame pevnú obuv.

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu